Nya anvisningar för rökförbud
Sedan årets början är det möjligt att förbjuda balkongrökning. Husbolag som vill förbjuda balkongrökning ska vända sig till kommunen.
Genom en bestämmelse i tobakslagen som trädde i kraft i början av år 2017 kan husbolag hos kommunen ansöka om att kommunen meddelar rökförbud på lägenhetsbalkonger, innergårdar som används av lägenheterna och inne i lägenheterna.
Disponentförbundet, Fastighetsförbundet, Kommunförbundet, Helsingfors stad och Valvira har tillsammans utarbetat anvisningar för husbolag som planerar införa rökförbud.
Anvisningen innehåller två delar. Första delen är avsedd för husbolag och gäller åtgärder i anslutning till rökförbud i husbolagen. Andra delen är avsedd för myndigheter och innehåller en genomgång av hur ansökan om rökförbud behandlas i kommunen samt åtgärder kring övervakningen.
Enligt tobakslagen ska innehavaren av lägenheten höras innan ansökan om förbud görs.
− Det är viktigt att komma ihåg att informera husbolagets samtliga invånare om att rökförbud övervägs innan de egentliga höranden görs, säger juridiska experten Tommi Leppänen på Disponentförbundet.