Oro för personalbrist inom åldringsvården

Publicerad Senast uppdaterad

Bristen på arbetskraft är idag det största problemet inom boendeservicen för äldre, visar en enkät som Kommunförbundet gjorde i februari.

I flera av de öppna svaren i enkäten uttrycktes en stark oro för att en höjning av dimensioneringen av vårdpersonalen inom boendeservice med heldygnsomsorg kommer att innebära att personalstyrkan inom hemvården minskar. Oron är jämnt spridd över kommuner av alla storlekar.

– Det är redan mycket svårt att få personal ens för den nuvarande dimensioneringen, när det inte finns lämpliga arbetstagare att tillgå. Blotta tanken på att vi skulle behöva så där många fler anställda om dimensioneringen höjs är skrämmande, varifrån ska de tas, frågaren direktör för äldreomsorgen i en liten kommun i ett öppet svar.

Vi behöver nya verksamhetsmodeller som förenar självständigt boende och service, inte bara serviceboende med heldygnsomsorg. Dimensioneringsdiskussionen borde inte köra fast på något visst relationstal, utan frågan borde granskas utgående från ett flexibelt antal som definieras enligt servicebehovet, säger en direktör i en ansvarskommun för social- och hälsovård.

Personal och kvalitet inte hand i hand

Två tredjedelar av direktörerna för äldreomsorgen anser att det största problemet är tillgången på arbetskraft. Enligt de öppna svaren är det särskilt svårt att få utbildade vikarier. I svaren nämns upprepade gånger arbetstagarnas attityder och brist på engagemang i arbetet, och det ges också upprepade kritiska kommentarer om nuläget i utbildningen inom branschen. De tillfrågade tror inte på en förbättring av situationen i framtiden.

Äldrevården i kris?
Källa: Kommunförbundets Puls-undersökning, 03/2019

!function(){"use strict";window.addEventListener("message",(function(e){if(void 0!==e.data["datawrapper-height"]){var t=document.querySelectorAll("iframe");for(var a in e.data["datawrapper-height"])for(var r=0;r

Powered by Labrador CMS